Powłoka Anticond  -  Eco Therm

1. Jest izolatorem. Współczynnik przewodzenia ciepła wynosi 0,07 kcal/h.m.C,  co w efekcie powoduje skrócony czas kondensacji lub całkowity jego brak.
2. Posiada wysoką absorpcyjność, szczególnie przy ilości powłoki 1000 gr/m2.

Zdolność absorpcji wody
gramatura 600g   Anticond ET/1m2 - 392 g wody/1m2
gramatura 850g   Anticond ET/1m2 - 500 g wody/1m2
gramatura 1000g Anticond ET/1m2 - 630 g wody/1m2
gramatura 1200g Anticond ET/1m2 - 750 g wody/1m2

 Cechy fizyczne

Objętość procentowa: ok. 95.
Ciężar właściwy: ok. 1kg.
Konsystencja: 100 KU (wiskozymetr Stromer)
Stopień zapalności: niezapalny (rozcieńczalny w wodzie)
Temperatura robocza: minimum +12 st. C
Grupa YSAM (0), rozcieńczalny w wodzie, wartość YL: <100.
W przypadku pożaru: nie zapala się i nie tworzą się gazy palne

 Właściwości tłumienia hałasu i wibracji

Duża powierzchnia pokryta powłoką ma dobre właściwości tłumienia hałasu i wibracji.
Współczynnik absorpcji 0,002 przy 500 Hz i ilości powłoki 1200 gr/m2.
Współczynnik tłumienia: 0,106 przy 1200 gr/m2.

Przyczepność 

Środek antykondensacyjny (antyskropleniowy) stosowany jest do malowania powierzchni spodnich i generalnie łączy się z każdym podłożem.
W przypadku malowania na aluminium dodać należy środek wiążący. W przypadku podłoża wsiąkliwego należy malowaną powierzchnię zagruntować. W przypadku podłoża zatłuszczonego i zapylonego należy starannie oczyścić (np. benzyną ekstrakcyjną).

Kolory i faktura
Standardowym kolorem jest jasno szary lub biały.

Obszar zastosowania powłoki antykondensacyjnej Anticond - Eco Therm 

- hale fabryczne i magazynowe, chłodnie
- przestrzenie międzystropowe
- zakłady przetwórstwa mięsnego
- zagrody hodowlane
- silosy zbożowe
- parkingi wielopoziomowe
- garaże
- zadaszenia pod samochody itp.
- stalowe pomieszczenia na urządzenia elektroniczne i telekomunikacyjne
- uzyskujemy efekt antyskropleniowy na blasze.

Sposób pokrycia

Powłokę antykondensacyjną Anticond -  Eco Therm® aplikuje  się przy użyciu pomp średnio ciśnieniowych 10:1 GRACO President lub na mniejszych powierzchniach z użyciem pistoletu tynkarskiego i kompresora o wydajności ok 300l/min. 

Porady wykonawcze

Do natryskiwania preparatu polecamy grawitacyjny pistolet natryskowy ze zbiornikiem i dyszą 4-5mm.
Potrzebujesz również małego kompresora o wydajności 250-300l/min. Są one powszechnie dostępne w większości wypożyczalni.

Mimo, że Anticond Eco Therm RGF jest powłoką na bazie wody, zalecamy stosowanie następujących środków ochrony osobistej :

Kombinezon malarski
Rękawice ochronne
Okulary ochronne
Maska z filtrem przeciwpyłowym

Przed przystąpieniem do prac :

  • maskuj podłogę i wszelkie dodatkowe przedmioty, które chcesz chronić zarówno przed bezpośrednim natryskiem, jak i ubrudzeniem pyłem,
  • zdejmij pokrywkę pojemnika i dobrze wymieszaj mieszadłem wolnoobrotowym. Powinien powoli spływać po patyku. Jeśli nie, dodaj powoli małych ilości wody, aż zostanie to osiągnięte. Umożliwi to preparatowi zsunięcie się do leja wystarczająco szybko, aby umożliwić ciągłe natryskiwanie,
  • gdy urządzenie jest gotowe do natryskiwania, napełnić zbiornik do połowy za pomocą kielni,
  • zacznij od tyłu garażu/ magazynka trzymając pistolet około 450mm od dachu. Powoli spryskując jedną stronę pofałdowania działając wstecz w kierunku drzwi,
  • następnie spryskaj do tyłu od drzwi do tylnej ściany, pokrywając pozostały profil falisty,
  • po zakończeniu sprawdzić pokrycie i zagęścić wszelkie cienkie obszary, mając na uwadze, że 1-1,2 kg na m2 daje średnią grubość 1,2 – 1,5 mm.  

    Po zakończeniu natrysku najlepiej zostawić drzwi/bramę otwarte i pozostawić powłokę do wyschnięcia.

Czasy schnięcia zależą w dużym stopniu od pogody i wilgotności względnej w ciągu dnia, dlatego trudno jest podać dokładny czas schnięcia. Przyjmuje się możliwość całkowitego wyschnięcia w temperaturze
 25-35 st. C – w czasie od 8 do 12 h.

UWAGA !
W miesiącach jesiennych i zimowych 

Proces aplikacji i schnięcia musi odbywać się w temperaturach dodatnich.  

Kiedy skończysz natrysk, najlepszym rozwiązaniem jest wstawienie wydajnej nagrzewnicy elektrycznej lub diesel. Powłoka musi zostać całkowicie wysuszona. Jest to niezbędne, zanim gotowa powłoka zostanie poddana działaniu mrozu lub kondensacji.

Używając nagrzewnic oraz osuszacza powietrza, można uzyskać wyższe temperatury w obiekcie, a co za tym idzie skrócić czas schnięcia i wiązania preparatu do blachy.

Dokumentacja techniczna produktu Anticond – Eco Therm

Aplikacja powłoki Anticond Eco Therm

Film instruktażowy - natrysk w garażu blaszanym.


Problem kondensacji pary wodnej w obiektach budowlanych i mieszkalnych


Nieizolowane dachy pokryte stalową blachą często mają problemy związane z powstawaniem kondensatu pary wodnej. Wynikiem tego bywają szkody w budynkach i budowlach magazynowych, garażach i kontenerach stalowych, w okolicy systemów wentylacyjnych i rur wodnych, jak również w przestrzeniach użytkowych takich jak łazienki, pralnie i kuchnie. 
Wilgoć kondensacyjna powoduje również  zły klimat wewnątrz obiektów magazynowych i produkcyjnych,  co może w znacznym stopniu ograniczać ich przydatność.


  Problem z kondensacją wody znany jest od bardzo dawna. Kondensacja może nastąpić wtedy, gdy pojawi się przesycenie, tj. ciśnienie pary wodnej przewyższy pewną wartość krytyczną zwaną prężnością pary nasyconej. Wartość tej prężności maleje z temperaturą, wobec czego oziębianie powietrza (wewnątrz obiektu lub przestrzeni między-stropowej), wraz z zawartą w nim parą, powinno doprowadzić do wystąpienia efektu kondensacji pary wodnej a co za tym idzie powstania kropel wody.


  Przyczyną oziębiania jest najczęściej ruch wstępujący powietrza i związane z nim adiabatyczne rozprężanie; rzadziej promieniowanie lub inne mechanizmy wymiany ciepła (np. mieszanie czy przewodnictwo). Największy problem pojawia się wówczas, gdy ogrzane – a co za tym idzie absorbujące parę wodną z otoczenia -  powietrze styka się z pokryciem dachowym chłodzonym przez niską temperaturę powietrza atmosferycznego lub zalegający śnieg. W konsekwencji tego, wykroplona woda spływając po spadku dachu napotka płatwie, z których zacznie opadać bezpośrednio w dół, zalewając ocieplenie stropodachu lub podłogę obiektu.


  W każdym przypadku, prędzej czy później, będzie powodowało to straty materialne spowodowane uszkodzeniem  poprzez zawilgocenie  warstwy izolacyjnej lub urządzeń i towarów znajdujących się w obiekcie. Nie bez znaczenia też, jest fakt, że zalegające na połaci dachu oraz elementach konstrukcyjnych obiektu krople wody, będą powodowały znaczne przyspieszenie procesu korozyjnego mającego wpływ na szczelność połaci dachowej i stan konstrukcji stalowej a co za tym idzie - na bezpieczeństwo w obiekcie.


  Zjawisko to obserwuje się również, jeśli bezpośrednio pod pokryciem dachowym zastosujemy w dachu warstwę izolacji cieplnej o wysokim współczynniku paroprzewodności, np. wełnę mineralną.